Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Zincirli Han, Osmanlı Devleti Döneminde Antalya Kalesi surları dışına yaptırılmıştır. 250 yıllık olduğu tahmin edilen Zincirli Han, II. Attalos Heykeli’nden Kapalı Yol’a doğru çıkarken 50 m. ileride sol tarafta konumlanmaktadır. Zincirli Han, ismini şu anda da görülebilen büyük zincirli kapısından almıştır.

Antalya Kalesi Kaleiçi’ne en yakın hanlardan bir tanesi olan Zincirli Han, eskiden Kaleiçi’ne gelen tüccarların burada geçirdikleri süre boyunca kalmak için seçtikleri önemli duraklardan bir tanesi olmuştur. 1950’li yıllara kadar Han olarak hizmet verdiği bilinen Zincirli Han, içerisinde Antalya’nın en eski iki lokantasına ev sahipliği yapmaktadır.

Parlak Restoran ve Hasan Antalya Restoran dışında Barolar Birliği Lokali ve küçük giyim dükkanları Zincirli Han bünyesinde bulunan diğer işletmelerdir. Parlak Restoran’ın iç kısmında dönemin mimarisini yansıtan tonozlu tavanlar görülmektedir. Tek Kapılı Han ve İki Kapılı Han’a yakın konumu nedeniyle Zincirli Han’ın olduğu bölge Pazar Hamamı’na kadar birleştirilerek Hanlar Bölgesi olarak kabul edilmiştir.

Adres:
Elmalı, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88735, 30.70516

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

(Kapı girişi fotoğrafı Google Haritalardan alınmıştır.)

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top