Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Zincirkıran Mehmet Bey Türbesi, 1377 yılında Teke Beyi Mübarizeddin Mehmet Bey tarafından oğlu Ali için Yivli Minare Külliyesi içerisine inşa ettirilmiştir. Sekizgen gövdeli içte kubbe dıştan sekizgen külahla örtülüdür. Profilli silmeler ile rozetler içinde bitkisel bezekli süslemelere sahiptir.

Portal kütlesinin üzerinde saçak kornişine yakın seviyede yekpare taştan oyulmuş halka şekilli bezeme elemanının, Türbe’nin banisi olan Mübarizeddin Mehmet Bey’in Antalya’nın 1373 yılında Lüzinyanlar’dan geri alınması sırasında liman zincirlerini kırarak gösterdiği başarı neticesinde kendisine verilen “Zincirkıran” lakabına gönderme olduğu tahmin edilmektedir. Türbe içerisinde Mübarizeddin Mehmet Bey, Oğlu Ali ve Mevlevi Şeyhi Mustafa Dede Efendi’nin sandukaları bulunmaktadır.

Lüzinyanlar: 1192-1489 yılları arasında Kıbrıs’ı yönetmiş olan Fransız asıllı bir hanedandır. 1192 yılında Kudüs Kralı Guy de Lusignan’ın Kıbrıs’ı Aslan Yürekli Richard’dan satın almasıyla başlayan ve 1489 yılında Venediklilerin istilasıyla son bulan bir hanedanlıktır.

Adres:
Cumhuriyet, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88702, 30.70454

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Zincirkıran Mehmet Bey Türbesi
Etiketler: , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top