Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yivli Minare Külliyesi, Antalya’daki ilk İslam yapılarını içinde bulunduran Külliyedir. Selçuklu Devleti Sultanı I. Alâeddin Keykubad tarafından 13. yüzyılda yaptırılmıştır. Yivli Minare, Antalya’nın sembol yapılarından bir tanesi olmakla beraber Selçuklu Çağı’nın en güzel eserlerinden bir tanesidir.

Antalya Kalesi Kale Kapısı semtinde bulunan ve çok sayıda Selçuklu Çağı yapıtından oluşan eser topluluğuna ev sahipliği yapan Külliye’de bulunan yapılar şunlardır: Yivli Minare, Yivli Camii, Gıyâseddin Keyhüsrev Medresesi, İmaret Medresesi, Mevlevihane, Zincirkıran Türbesi ve Nigâr Hatun Türbesi’dir.

Yivli Minare, Antalya’daki ilk islam yapılarından bir tanesidir. 13. yüzyıla ait Selçuklu mimarisine sahip minare’nin kaidesi kesme taştan yapılmıştır. Gövde kısmı tuğla ve firuze renkli çinilerden yapılan minare 8 yivlidir. Yüksekliği 38 m. olan Yivli Minareye 90 basamaklı bir merdiven ile çıkılmaktadır. Yivli Minare Camii, Yivli Minare’nin hemen batısında konumlanmaktadır.

Adres:
Selçuk, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88661, 30.7045

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Yivli Minare Külliyesi
Yivli Minare Külliyesi
Yivli Minare Külliyesi
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top