Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Roma Evi, Roma İmparatorluk Çağı ve Selçuklu Çağında kullanılan Tarihi Manavgat-Beyşehir Yolu üzerinde konumlanmaktadır. Yöre halkı tarafından Roma Evi ve Gavur Evi olarak adlandırılan yapıyla ilgili olarak herhangi bir arkeolojik çalışma yapılmadığı için yapının yapım tarihi ve işlevi hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Tarihi Manavgat-Beyşehir Yolu üzerinde yapılan araştırmalarda tespit edilen yapının Askeri amaçla kullanılmış bir Garnizon Binası olduğu tahmin edilmektedir.

Manavgat ilçesine bağlı Yaylaalan (Avason) mahallesine 1 km. uzaklıkta bulunan Roma Evi, kare formlu inşa edilmiş olup yapının arkasında bulunan küçük sur duvarı ve Selçuklu Çağında yapılmış çeşme ile birlikte günümüze kadar sağlam ulaşmıştır. Roma Evi, Roma İmparatorluk Çağı sonrasında Selçuklu Devleti Döneminde de kullanılmış, Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad’ın Manavgat üzerinden Beyşehir’e gitmek için kullanmış olduğu tarihi yol üzerinde ve Hisarcık Kalesi’ne yakın bir konumda bulunması açısından bölgede bulunan önemli yapılardan bir tanesidir.

Not: Roma Evi kalıntıları 2021 yılında Manavgat’ın Yaylaalan (Avason) Mahallesinde etkili olan Orman Yangınında zarar görmüş ve antik kalıntıların dahil olduğu orman sahası ne yazık ki yanmıştır. Yazıda yer alan fotoğraflar Sultan-i Yol ziyareti sırasında 2019 yılında çekilerek yayınlanmıştır.

Adres:
Yaylaalan, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.95358, 31.4867

Konum:

Fotoğraflar:

Roma Evi
Roma Evi
Roma Evi
Roma Evi
Roma Evi
Roma Evi

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top