Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yanık Hastane, Kaleiçi semti içerisine 1913 yılında İtalyanlar tarafından kurulan bir hastanedir. Hastane’nin olduğu bölge’de 1985 ve 1928 yıllarında iki büyük yangın afeti meydana gelmiştir. Mermerli Restoran’ın üstünde kalan Tarihi Hastane’nin bulunduğu yer günümüzde Keçili Park ismiyle bilinmektedir. Parkın içerisinde Yat Limanı ve Antalya manzarasının izlenildiği bir seyir terası bulunmaktadır.

Osmanlı Devleti döneminde 16 Ağustos 1895 yılında Antalya’da çok büyük bir yangın çıkmıştır. Yangının geceleyin altınlarını saymak için mum yakan sonra da bu mumu söndürmeyi unutan yaşlı bir Antalyalı’nın evinden çıktığı öğrenilmiştir. Evden eve atlayan alevler 500 ev ve 3 kiliseye ciddi şekilde zarar vermiş, 5-6 bin kişinin de sokakta kalmasına sebep olmuştur.

I. Dünya Savaşı yıllarında Antalya’yı almak isteyen İtalyan güçleri, 1913 yılında Kaleiçi semtinde bir hastane açmışlardır. 1928 yılında çıkan yangın nedeniyle hastane tamamen yanmıştır. 1895 ve 1928 yıllarında yaşanılan bu yangınlardan sonra Antalya halkı bu mahalleyi “Yanık Hastane” ve “Yanıklık” olarak anmaya başlamışlardır.

T.C. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Kaleiçi’nin yenilenme projesi kapsamında bu bölgeye Keçili Park ismi verilen bir park yapılmıştır. Yangın dönemlerine ait bazı kalıntılar parkın içerisinde günümüze kadar ulaşmıştır. Yanık Hastane (Keçili Park), günümüzde Antalya Etnografya Müzesi’ne dönüştürülen 2 adet Osmanlı Devleti dönemi konağına yakın bir konumdadır.

Adres:
Kılınçarslan, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88294, 30.70353

Konum:

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top