Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yaman Sazlığı, Antalya’nın doğusunda kent merkezine 14 km. Denize 2 km. uzaklıkta yer almaktadır. Yer yer göl ve bataklıktan oluşan göl, 15 km.’lik alanı kapsayan tatlı su kaynağıdır. Yaman Sazlığı çevresi güneyde kumul karakterli alanlar ve yer yer Pinus Pinea türü ağaç toplulukları yanında kuzeyden 30-40 m.’ye kadar yükselen falezlerle çevrilmiştir. “Kuş Cenneti” olarak bilinen Yaman Sazlığı, 1994 yılında 1. derece Doğal Sit Alanı ilan edilmiştir.

Yaman Sazlığı, oldukça sığ bir sulak alandır. Sazlığın en derin yeri 2-2.5 m.’dir. Sığ olmasından dolayı sazlık içerisinde sıcaklık tabakalaşması görülmektedir. Sazlık alanın üstü ilkbaharda başlamak üzere yaz dönemi boyunca bitkilerle kaplanmaktadır. Su üstü bitkilerinin bulunmadığı bölgelerde güneş ışınları su kütlesinin tabanına kadar erişebilmektedir. Gölün dip kısmı mil ve kum ile kaplıdır.

1970’li yılların sonunda DSİ Yaman Sazlığı alanında tarımsal faaliyetlere destek amaçlı sulama suyu altyapısı oluşturmuştur. DSİ tarafından tarım faaliyetleri için kanal sistemi oluşturulmuş, fazla gelen suyu uzaklaştırmak üzere drenaj kanallarıyla denize boşaltmak üzere pompa istasyonu kurulmuştur. Bu sistem 2000’li yıllarda kapatılmıştır. Yaman Sazlığı’nda Ocak 2020’de çıkan yangın sonucunda 1500 dönümlük alan zarar görmüştür.

Adres:
Güzeloba, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.87086, 30.83914

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Yaman Sazlığı Göleti
Yaman Sazlığı Göleti
Yaman Sazlığı Göleti
Etiketler: , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top