Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Uzun Çarşı Surları, Kırk Merdiven üzerinden Kaleiçi’ne girişte kentin kuzeyini çevreleyen Roma İmparatorluk Çağı devşirme sütunlarının yazıt alanı olarak kullanıldığı iç surlardır. Uzun Çarşı Sokak boyunca Kale Kapısı yönünde devam eden surlara yerleştirilen Arapça kitâbeler sütunların yuvarlak yüzeylerine yazılmışlardır.

Kitâbe parçaları bütünlendiğinde, 1212 yılında çıkan ayaklanma sonrası kısa süreli Selçuklu egemenliğinden çıkan Antalya’nın, Sultan İzzeddin Keykâvus tarafından tekrar ele geçirilmesi üzerine yazılan bir Fetihnâme olduğu ortaya çıkmıştır. 44 parçadan oluşması gereken Fetihnâme bir bölümünün kaydedilmesi sonrasında kaybolmuş olup, 26 tanesi parçası yerinde, 7 tanesi ise Antalya Arkeoloji Müzesi’nde korunmaktadır.

Kitâbenin ilk bölümünde, Kelime-i Şehadet ve Antalya’nın yeniden fethinin Allah’ın yardımıyla gerçekleştiği yazılıdır. İkinci bölümde, fethin gerekçesi anlatılmakta, Sultan Gıyâseddin Keyhüsrev’in Antalya’yı daha önce ele geçirdiğinden ve onun ölümünden sonra yerli halkın ayaklanarak inançsızlığa geri döndüğünden bahsedilmekte ve Antalya’nın ikinci fatihi Sultan İzzeddin Keykâvus’un unvanları sıralanmaktadır. Kitâbenin devamında Antalya’nın kuşatılmasıyla ilgili bilgiler ve fethin tarihi verilmektedir. Son bölümde ise kuşatma sırasında tahrip olan kalelerin onarımı için Sultan’ın verdiği emir ve yardımından dolayı Allah’a bir kez daha şükran ifadeleri yer almaktadır.

Adres:
Haşimişcan, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88211, 30.70805

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Uzun Çarşı Surları
Uzun Çarşı Surları

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top