Antalya ili Serik ilçesi sınırları içerisinde bulunan Töngüşlü Kuleli Çiftlik, Antik Pamfilya Bölgesinin önemli kentlerinden Sillyon’un 9 Koca Kepez Tepesinin ise 5 km kuzeyinde 110 m yüksekliğindeki bir tepenin üzerine Roma Döneminde MS 1.-4. yüzyılları arasında 713,58 m² alan üzerine kurulmuş bir çiftlik kompleksidir.

Sözkonusu tepenin zirvesinde 7.50×7.50 m ölçülerinde taş bloklardan yapılmış 60-100 cm yüksekliğinde 60 cm eninde temel kalıntıları olan kule veya tapınak yapısı, güneyinde devşirme taşlardan yapılmış doğu-batı yönünde 4×6 m ölçülerinde dikdörtgen planlı tanımlamayan bir yapı ile 20×30 m ölçülerinde etrafı duvarlarla tahkim edilmiş bir kutsal alan bulunmaktadır. Yapının 4 m güneydoğusunda kayaya oyulmuş içi taş dolu bir su sarnıcı vardır. Tepenin doğusu-güneyi ve batısı taş duvarlarla çevrilidir. Kulenin yaklaşık 35 m güneydoğusunda insitu durumda olmayan öğütme taşları vardır. Kutsal alanın ortasında 1 m çapında yuvarlak kesitli yarısı kırık bir zeytinyağı sıkma/pres taşı bulunmaktadır. Töngüşlü Kuleli Çiftlik, 2003 yılında I. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres:
Töngüşlü, Serik/Antalya

Ziyaret Tarihi:
17 Aralık 2022

Kaynaklar:
Töngüşlü Kuleli Çiftlik ile ilgili bilgiler, T.C. Antalya Valiliği tarafından hazırlatılan Antalya Kültür Envanteri Kitabından alınmıştır. Bilgiler, Sayın; Selahattin AKIN, Alaaddin ERYILMAZ ve Özden OFLU tarafından derlenmiştir.

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top