Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Tarihi Kırkgöz Köprüsü, Roma İmparatorluk Çağında Kırkgöz Gölü üzerine 700 m. uzunluğunda inşa edilen 41 kemerli tarihi bir köprüdür. 1920 ve 1934 yıllarına ait fotoğraf ve belge kayıtlarında varlığı bilinen Tarihi Kırkgöz Köprüsü günümüzde asfalt yolun altında bulunmaktadır.

Eski Antalya-Burdur otoyolu üzerine; 8 kemerli 190 m. uzunluğunda inşa edilen ilk köprünün devamına 33 kemerli, 475 m. uzunluğunda 2.5 m. genişliğinde ikinci köprü inşa edilmiştir. Pamfilya bölgesinin en büyük köprülerinden bir tanesi olan Tarihi Kırkgöz Köprüsü çeşitli dönemlerde onarımlar geçirmiştir. Selçuklu Çağında köprü; Evdir Han, Kırkgöz Han, Susuz Han ve İncir Han Kervansaraylarını birbirine bağlamıştır.

Cumhuriyet döneminde ek ahşap çıkmalarla desteklenerek 4 m. genişletilen Tarihi Kırkgöz Köprüsü üzerinde meydana gelen kazalar sonrasında köprü üzerine yeni yol yapılmıştır. Yıllar içerisinde devam eden yol onarım ve asfaltlama çalışmaları sonucunda köprünün kemer tonozları ve gövdesi tamamen yolun altında kalmıştır.

Ziyaret Tarihi:
8 Ağustos 2021

Adres:
Kömürcüler, Döşemealtı/Antalya

Koordinatlar:
37.09216, 30.58557

Konum:

Fotoğraflar:

Tarihi Kırkgöz Köprüsü

1920 yılında Kırkgöz Köprüsü. (Kaynak: Biz Mimarlık)

Tarihi Kırkgöz Köprüsü
Tarihi Kırkgöz Köprüsü
Tarihi Kırkgöz Köprüsü
Tarihi Kırkgöz Köprüsü
Tarihi Kırkgöz Köprüsü
Tarihi Kırkgöz Köprüsü
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top