Antalya ili Korkuteli ilçesi sınırları içerisinde bulunan Tahtalı Beli Hanı, 13. yüzyılda Selçuklu Devleti Döneminde Antalya-Korkuteli Kervan Yolu üzerine yaptırılmış bir Han’dır. Günümüzde Antalya-Korkuteli Otoyolu Tahtalı Beli mevkii’nde bulunan Tahtalı Beli Hanı, Korkuteli yönünde yolun solunda otoyol kotundan 10 m. kadar aşağıdadır. 2010 yılına kadar kalıntıları görülebilen Tahtalı Beli Hanı, Antalya-Korkuteli Otoyolu yapımı sırasında yol molozlarının altında kalmıştır.

Tahtalı Beli Hanı, güneye doğru eğimli bir arazi üzerine inşa edilmiştir. Dıştan dışa; 21.95 m. X 9.30 m. boyutlarındaki Han’ın doğu ve batı duvarları temel hizasına kadar yıkık durumdadır. Duvarlar, moloz taşlarla inşa edilmiştir. Köşelerde irice blok taşlar kullanılmıştır. Yapının güneybatı köşesinden 4.75 m. uzaklıkta güney duvarını destekleyen bir payandanın izi seçilebilmektedir.

Molozlar ve yağmur suları ile sürüklenen toprağın yapının içinde zemini hayli yükselttiği anlaşılmaktadır. Güney cephesinin batı ucunda yer alan yaklaşık 2.50 m. yüksekliğindeki duvar parçasının iç kesiminde yaklaşık 1.50 m. yükseklikten başlayan bir tonoz izi seçilebilmektedir. Doğu-batı yönünde uzanan bu tonozun 1.50 m. gibi oldukça düşük bir seviyeden başlaması içteki zeminin hayli yükselmiş olduğunu düşündürmektedir.

Adres:
Tahtalı Beli, Korkuteli/Antalya

Koordinatlar:
37.03636, 30.3953

Konum:

Fotoğraflar:

Tahtalı Beli Hanı
Tahtalı Beli Hanı
Tahtalı Beli Hanı
Tahtalı Beli Hanı
Tahtalı Beli Hanı
Etiketler: , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top