Antalya ili Korkuteli ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sultan Alâeddin Camii, Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. Camii’nin yapım tarihi ile ilgili detaylı bir bilgi bulunmamaktadır. Camii minaresinde bulunan kitâbeden yola çıkılarak Camii minaresinin 1571 yılında Osmanlı Devleti Padişahlarından I. Ahmed’in sadrazamı Murad Paşa tarafından yaptırıldığı tespit edilmiştir.

Büyük bir dikdörtgen plana sahip olan Sultan Alâeddin Camii’nin tipik Selçuklu mimarisine sahip ahşap örtülü bir Camii olduğu düşünülmektedir. Orijinal mihrap duvarına eklemeler yapılan Camii’nin daha küçük bir yapı olduğu düşünülmektedir. Camii, yarı ahşap ve kiremitli çatı ile örtülüdür.

Sultan Alâeddin Camii’nin bahçesinde 2005 yılında yapılan arkeolojik kazılarda sikke, mezar taşı ve mimari parçalar bulunmuştur. Sultan Alâeddin Camii, 1900 yılında çıkan yangın sonucunda büyük zarar görmüştür. Camii, 2013-2019 yılları arasında aslına uygun olarak restore edilmiş ve tekrar ibadete açılmıştır.

Adres:
Alâeddin, Korkuteli/Antalya

Koordinatlar:
37.08201, 30.16949

Konum:

Fotoğraflar:

Sultan Alâeddin Camii
Sultan Alâeddin Camii
Sultan Alâeddin Camii
Sultan Alâeddin Camii
Sultan Alâeddin Camii

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top