Antalya ili Aksu ilçesi sınırları içerisinde bulunan Soğucaksu Mezarlığı, 6 dönümlük bir arazi üzerinde Selçuklu ve Osmanlı Devleti dönemine tarihlendirilen mezarların bulunduğu tarihi bir mezarlıktır. Resmi kayıtlarda Soğucaksu Mezarlığı olarak geçen tarihi mezarlıkta bulunan mezarların Selçukluların Antalya’nın fethi sonrasında Adalya (Antalya) – Alaiye (Alanya) güzergâhı üzerinde bulunan Soğucaksu bölgesine yerleştirdiği Türkler’e ait olduğu tahmin edilmektedir.

T.C. Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan tarihi mezarlıkta 2017 yılında yapılan temizlik çalışmalarında mezarlığın içini ve çevresini kaplayan otların tedbir alınmadan yakılması sonucunda mezarlığın sit alanı olarak korumaya alınan 1 dönümlük kısmı yangında zarar görmüştür. Yangın sonucunda bazı mezar taşlarının üzerindeki eski yazılar okunamaz hale gelirken 6 ağaçta yanarak kül olmuştur.

Soğucaksu Mezarlığı, Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 09.11.2015 tarihinde almış olduğu 4199 sayılı kararı ile 1. derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.

Ziyaret Tarihi:
12 Eylül 2021

Adres:
Soğucaksu, Aksu/Antalya

Koordinatlar:
36.94407, 30.81895

Konum:

Fotoğraflar:

Soğucaksu Mezarlığı
Soğucaksu Mezarlığı
Soğucaksu Mezarlığı
Soğucaksu Mezarlığı
Soğucaksu Mezarlığı
Soğucaksu Mezarlığı
Soğucaksu Mezarlığı
Soğucaksu Mezarlığı

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top