Antalya ili Konyaaltı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sinan Değirmeni, kaya tırmanışı bölgesi olarak bilinen Geyikbayırı bölgesinde konumlanan özellikle ambarları ile geçmişini koruyan ve saklı kalabilen nadir yerlerden bir tanesidir. Sinan Değirmeni günümüzde çalışmamakta ve harabe durumundadır.

Likya medeniyetinin son sınırları olan Bey Dağlarının eteklerinde Likya kaya mezarına özgü, sedir ve karaçam ağacından yapılan Sinan Değirmeni ambarları günümüze ulaşmayı başaran tekil örneklerdendir. Sedir ve karaçam ağaçlarından yapılmış olan ambarların bazıları sahipleri tarafından hâlâ kilitli bir şekilde durmaktadır. Bazı ambarların kapıları açık bazıları ise yok olmak üzeredir.

Mimarisi itibari ile tek bir çivi kullanılmadan yapılan Sinan Değirmeni ambarları günümüzde artık hepsi olmasa da sahipleri için konaklama evi gibi yeniden düzenlenmiştir. Muhteşem oyma ve çeşitli tekniklerin hala gözle görüldüğü ve yine zamanın bütün güzelliklerini barındıran bu ambarların kapı tokmakları ve pencere pervazlarının tamamı el işiyle yapılmıştır.

Adres:
Çağlarca, Konyaaltı/Antalya

Koordinatlar:
36.87973, 30.38421

Konum:

Fotoğraflar:

Sinan Değirmeni
Sinan Değirmeni
Sinan Değirmeni
Sinan Değirmeni
Sinan Değirmeni
Sinan Değirmeni
Etiketler: , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top