Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Side Müzesi, Side Antik Kenti’nde M.S. 2. yüzyıla tarihlendirilen M.S. 5.-6. yüzyıllardaki ilave ve değişikliklerle günümüze kadar gelen antik bir hamam kompleksi içinde yer almaktadır. Side Hamamı, 1959-1961 yılları arasında Mimar Ragıp-Selma Devrez çifti tarafından üç bölümünün üzeri kapatılarak restore edilmiş ve 1962 yılında Müze olarak hizmete açılmıştır.

Side Hamamı’nın restorasyonla üzeri kapatılan 2 (Terleme Odası),  3 (Sıcaklık) ve 4 (Ilıklık) numaralı salonları kapalı 1 (Soğukluk) ve 5 (Ilıklık) numaralı salonları ile avlu bölümleri açık teşhir alanları olarak düzenlenmiştir.  Bir zamanlar Gymnasium’un bir parçası olan Müze bahçesinde, Selçuklu Çağından kalma; mezar kitâbeleri, yazıtlar, Roma İmparatorluk Çağından kalma; frizler, lahitler, sütun kaideleri ve sütunlar, mozaik parçaları, büstler ve heykeller yer almaktadır.

Side Müzesi girişinden ilerleyip bahçeye girmeden sağa dönülürse, teşhir salonlarına ulaşılır. Burada ilk olarak silah kabartmaları, ortasında da Geç Hitit Dönemi’ne ait bazalt bir sütun başının yer aldığı üstü açık bir salon ve çok güzel bir havuzla karşılaşılır. Havuzun nişlerini bir zamanlar imparator ve tanrı heykellerinin süslediği tahmin edilmektedir. Havuzun ortasında da bir Roma Güneş Saati vardır.

Side Müzesi’nin üstü kapalı salonlarında; cam eserler, sikkeler, kandiller, heykelcikler, takılar, süs eşyaları, lahitler ve heykeller sergilenmektedir. M.S. 2. yüzyıla ait güzelliği zarafeti ve bereketi simgeleyen Üç Güzeller Heykeli, Side Müzesi’nin en nadide eserlerinden bir tanesidir. Hera, Aphrodite ve Athena ile özdeşleştirilen üç güzel, müze salonunda zarafetleri ve güçleriyle göz kamaştırmaktadır.

Adres:
Side, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.768981, 31.390918

Konum:

Fotoğraflar:

Side Müzesi
Side Müzesi
Side Müzesi
Side Müzesi
Side Müzesi
Side Müzesi
Side Müzesi
Side Müzesi
Side Müzesi
Side Müzesi
Side Müzesi

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top