Antalya ili Konyaaltı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sarısu Köprüsü, Liman Mahallesi’nde Sarısu Deresi üzerinde Antalya (Attelia)-Kemer güzergâhını birbirine bağlayan 13. yüzyılda Selçuklu Devleti döneminde yapılmış kemer köprüdür. Gerek teknik gerekse dönemsel açıdan Pamfilya mücavirindeki Ortaçağ türdeşlerini anımsatan yapı, yerel nitelik arz eden taşlardan inşa edilmiştir.

Köprünün tempan duvarı ve tabliyesi, kireç-kum karışımı harçla bağlanmıştır. Yakın zamana değin korunageldiği anlaşılan Köprü’nün kemer stilleri, Selçuklu Dönemi mimarisini karakterize etmektedir. Köprü’nün Antalya’ya devam eden bölümü, taşkınlar nedeniyle bütünüyle yıkılmıştır. Sarısu Kemer Köprü, Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 26.08.2021 tarihinde almış olduğu 12663 sayılı kararı ile 1. derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.

Sarısu Kemer Köprü ile ilgili 26.04.2021 tarihinde Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna yapmış olduğum başvuru neticesinde daha önce tescilli olmadığı anlaşılan köprü’nün yerinde korunması ve tescil işlemlerinde yardımcı olan Sayın Melike GÜL ve Arkeolog Dr. Onur KARA’ya teşekkürlerimi sunarım. Tescil kararına link üzerinden ulaşabilirsiniz. Yazıda sunulan tarihsel bilgiler Arkeolog Dr. Onur KARA’dan alınmıştır.

Adres:
Liman, Konyaaltı/Antalya

Koordinatlar:
36.83565, 30.59962

Konum:

Fotoğraflar:

Sarısu Kemer Köprü
Sarısu Kemer Köprü
Sarısu Kemer Köprü
Sarısu Kemer Köprü
Sarısu Kemer Köprü
Sarısu Kemer Köprü

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bu yazıda 2 yorum var

  1. Onur Kara Reply

    Deniz Bey merhaba, ben Dr. Onur Kara, arkeoloğum Antalya Koruma Bölge Kurulu uzmanıyım. Bu köprü ile ilgili başvurunuz bana havale edildi. Bugün köprüyü incelemeye gittim. Burada yazdığınız bilgilere nereden ulaştınız acaba, yazarsanız çok sevinirim…

    • Orhan Deniz Kaplan Reply

      Onur Bey merhaba, Köprünün konumunu Onobara ve Idyros Antik Kentlerini araştırırken tesadüfen karşıma çıkan Orman Genel Müdürlüğüne ait Sarısu Deresinin taşkın koruma sunum yazısında denk gelmiştim. Sunumda Köprünün fotoğrafı ve harita üzerinde konumlandırılması vardı. Köprüyle ilgili bilgiyi geçtiğimiz senelerde tesadüf karşıma çıkan bir kaynakta okumuştum ama şuan o kaynak bende mevcut değil. Tarihi ve bilgilendirilmesi konusunda yanlışlar varsa düzeltmekten memmun olurum. Teşekkür ederim, sevgiler.

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top