Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sarılar Aşağı Camii, Sarılar Mahallesinde Hacı Hüseyin Öz Camii adıyla bilinen yapım tarihi bilinmeyen Selçuklu Devleti Döneminde yaptırılmış tarihi bir Camii’dir. Selçuklu Devleti tarafından minaresi yaptırılan Camii’nin yapım tarihi ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Selçuklu Çağından günümüze ulaşan tarihi minarenin yanına 1965 yılında Camii binası yapılmıştır.

Aşağı Camii’nin minare yapımında Selçuklular, Side Antik Kenti’nden getirilen blok taşları devşirme yapı malzemesi olarak kullanmıştır. Türklerin Orta Asya’dan günümüze kadar kullandığı çolpan yıldızı ve davud kalkanı motifi Camii minaresinin ortasında kabartma olarak kullanılmıştır.

Aşağı Camii yakınlarında bulunan Sarılar Mezarlığı içerisinde günümüze kadar ulaşan eski mezarlar Side Antik Kenti’nden getirilen motifli blok taşlarla yapılmıştır. Aşağı Camii, Mezarlık ve Tugayoğulları Konağı Manavgat ilçesine bağlı Sarılar mahallesinin tarihine ışık tutan önemli yerlerdir.

Adres:
Sarılar, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.81069, 31.43419

Konum:

Fotoğraflar:

Sarılar Aşağı Camii
Sarılar Aşağı Camii
Sarılar Aşağı Camii
Sarılar Aşağı Camii
Sarılar Aşağı Camii
Sarılar Aşağı Camii
Sarılar Aşağı Camii
Sarılar Aşağı Camii
Sarılar Aşağı Camii
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top