Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yeniköy Roma Köprüsü, MS 2. yüzyılda Roma Döneminde Kırkgöz kaynağından Anydros-Eudokias Antik Kentine su taksimi sağlayan antik su kanalı üzerine iri kesme taşlarla inşa edilmiş, küçük tek kemerli bir köprüdür. Yeniköy Mahallesi içerisinde Perge-Eudokias-Attaleia (Antalya) arasından geçen antik yol hattı üzerinde konumlanan köprü, Antalya il sınırları içerisinde Roma Döneminde inşa edilen en küçük köprülerden birisidir.

Roma Döneminde inşa edilen su kanalları ile Kırkgöz kaynağından su ihtiyacını sağlayan Anydros-Eudokias’ın günümüze kadar ulaşan sulama kanalları yöre halkınca Döşemealtı ilçesinde tarım arazilerinin sulanmasında kullanılmaktadır.

Anydros-Eudokias Antik Kenti, MS 1. ve 5. yüzyılda Pisidya-Pamfilya Birliği içinde günümüzde Döşemealtı ilçesine bağlı Yukarıkaraman Mahallesi üzerine kurulmuştur. Evdir Han Kervansarayı ile aynı bölgede bulunan Anydros-Eudokias, Termessos ile kurmuş olduğu iyi ilişkiler sayesinde kent gelişimini sürdürmüştür.

Adres:
Yeniköy, Döşemealtı/Antalya

Ziyaret Tarihi:
8.08.2021

Fotoğraflar:

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top