Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Papaz Kayası Şapeli, Talya Oteli Kongre Merkezi karşısında bulunan denizden yükselen dik ve uzun bir kayalıktır. Bir zamanlar kayalık üzerinde inzivaya çekilen bir Papaz’ın hikayesini konu alan kayalık Antalya halkı tarafından Papaz Kayası olarak adlandırılmıştır.

Rivayete göre; Bir zamanlar bölgede yaşayan bir Papaz inzivaya çekilerek Antalya’nın falezleri üzerinde yaşamını devam ettirme kararı alır. Falezlerde bir kayalık içerisine oda ve nişden oluşan bir Şapel yapan Papaz, yaşamını bu kayalık üzerinde devam ettirir. Bu süreçte bölgede yaşayan ve Papaz’ı tanıyan Hristiyan halk deniz yoluyla Papaz’a yiyecek yardımında bulunmuştır.

Şapel; Hristiyanların tapınak veya kutsal alanı olarak inşa ettirdikleri küçük ve büyük bir kuruma bağlı olan dini yapılardır. Büyük kiliselerin içinde bir azizin adına ayrılmış küçük ibadet yerleri de olup özellikle kırsal alanlarda ve küçük yerlerde veya yol kenarlarında dinsel ihtiyaçları karşılamak için yapılmış dua etme ve mum yakma yerleridir.

Adres:
Gençlik, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.874, 30.70965

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Papaz Kayası Şapeli

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bu yazıda 2 yorum var

  1. Servet Aksoy Reply

    Araştırma ve çalışmaların gerçekten taktire şayan. Tebrikler.

    • Orhan Deniz Kaplan Reply

      Çok teşekkür ederim Servet Hocam. Antalya için iyi şeyler yapmaya devam. Selamlar…

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top