Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Osman Ağa Bahçe Kapısı, Cumhuriyet Döneminde Osman Ağa olarak bilinen bir mülk sahibi tarafından kurulan Narenciye Bahçesi’nin doğu kapısıdır. Günümüzde Meydan Kavağı mahallesinde bulunan mezarlık ile Ekşioğlu sitesi arasında kalan halk pazarının olduğu mevkii’de bulunan Cumhuriyet Dönemine ait Osman Ağa Narenciye Bahçesinden günümüze sadece bahçenin giriş kapısı ulaşmıştır. Osman Ağa’nın kardeşi Mustafa Bey, Cumhuriyet döneminde Antalya’da Ziraat Müdürlüğü yapmıştır.

1930 yılında Antalya’yı ziyaret eden Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki heyet, Osman Ağa Narenciye Bahçesini gezmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bahçeden Portakal ve Mandalina toplamış bahçeyi kuran Osman Ağa ile görüşerek bahçedeki çalışmalar hakkında bilgi almış ve kendisini tebrik etmiştir. Atatürk, Antalya Portakalı’nın yetiştirilmesi amacıyla Silifke’ye Portakal bahçesi kurulması talimatını vermiştir.

Osman Ağa Bahçesi giriş kapısı bugün var olmayan bahçenin doğusunda yer almaktadır. Düzgün kesme taşlardan yapılan kapının üzerinde yaprak motifleri ve çelenk kabartması bulunmaktadır. Bahçeden geriye kalan Osman Ağa Bahçe Kapısı 2015 yılında Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil edilerek koruma altına alınmıştır.

Adres:
Meydan Kavağı, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88172, 30.72977

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Osman Ağa Bahçe Kapısı
Osman Ağa Bahçe Kapısı
Osman Ağa Bahçe Kapısı
Osman Ağa Bahçe Kapısı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki heyet bahçeyi gezerken. (fullantalya.com)

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top