Antalya ili Konyaaltı ilçesinde bulunan Olbia Antik Yolu, Antik Dönemde Olbia (Konyaaltı) ile Attaleia (Antalya) Antik Kentlerini kuzeyden birbirine bağlamış ve iki kent arasındaki yoğun ticaret ilişkisini geliştirmiş önemli yol ağlarından bir tanesi olmuştur. Antik Yola ait izler Akdeniz Kent Parkı sınırları içerisinde görülebilmektedir.

Antalya halkı tarafından “Olbia Kanyonu” veya “Olbia Obruğu” olarak bilinen 5M Migros AVM’nin arkasında kalan yer, günümüzde Konyaaltı olarak bilinen Antik Dönemde Olbia Antik Kenti’nin bulunduğu yerdir. Bergama Kralı II. Attalos’un Attaleia (Antalya)’yı kurmasıyla birlikte Olbia halkı Antalya’ya katılmıştır. Olbia Antik Kenti’nden günümüze Olbia Kanyonunda bulunan Arapsuyu Köprüsü ve Antik Yol dışında bir yapı ulaşmamıştır.

Akdeniz Kent Parkı’nın 5M Migros yönünde bulunan Olbia Antik Yolu’nun günümüze ulaşan güzergah uzunluğu 207 m. genişliği ise 3 m.’dir. Ana kaya üzerine açılan yol hattı üzerinden geçen ağır araçların tekerlek izlerine rastlanılmaktadır. Yol üzerinde bulunan tekerlek izlerinin derinliği araçların bu yolu uzun süre kullanarak yük transferi gerçekleştirdiğini göstermektedir.

Adres:
Arapsuyu, Konyaaltı/Antalya

Koordinatlar:
36.8786, 30.65951

Konum:

Fotoğraflar:

Olbia Antik Yolu
Olbia Antik Yolu
Olbia Antik Yolu
Olbia Antik Yolu
Olbia Antik Yolu
Olbia Antik Yolu

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top