Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Müsellim Camii, Osmanlı Devleti Döneminde 1796 yılında Hacı Osman Ağa oğlu Hacı Mehmed Ağa tarafından yaptırılmıştır. Hacı Osman Ağa ile oğulları Deli Bekir ve Hacı Mehmed Ağa, 40 yıl kadar Teke sancağının idaresini ellerinde tutmuşlar ve aile Hacı Osmanoğulları veya Tekelioğulları adıyla tanınmıştır.

Antalya Arkeoloji Müzesi envanter kayıtları ve Müsellim Camii’nin kubbe kasnağının doğu tarafındaki pencerenin altında yer alan kitâbeye göre Camii’nin 1862-1863 ve 1907 yıllarında onarımdan geçirildiği tespit edilmiştir. Camii’nin Kitâbesi günümüzde yerinde bulunmamaktadır. Müsellim Camii ayrıca, 1952-1955 ve 1989-1992 yıllarında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılmıştır. 1992 yılı sonrasında 2021 yılında Camii ve minaresi üzerinde onarım yapılmıştır.

Müsellim Camii’nin güneybatı köşesiyle birleştirilmiş olan kütüphanenin moloz taşla inşa edilmesi sonradan yapıldığına işaret sayılmaktadır. Kare planlı kütüphane köşelerde tromplara dayanan, tepesinde koyu yeşil çini bir alemin bulunduğu tek kubbe ile örtülüdür. Bina batı duvarlarında iki, doğu duvarında bir dikdörtgen pencereyle aydınlanmaktadır. Yıllarca bakımsız kalan kütüphane Süleyman Fikri Erten’in gayretleriyle 1924’te Antalya Arkeoloji Müzesi’ne devredilmiştir. Kütüphane binası günümüzde Diyanet Vakfı Yayın Satış Merkezi olarak hizmet vermektedir.

Adres:
Elmalı, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88828, 30.70402

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Müsellim Camii
Müsellim Camii

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top