Antalya ili Kemer ilçesi sınırları içerisinde bulunan Lyrnas Antik Kenti, İ.Ö. 8. yüzyılda Edremit Körfezinden gelen Aiol kolonileri tarafından Phaselis-Attaleia (Antalya) sahil şeridi Likya Bölgesi üzerine kurulmuş bir antik yerleşimdir. Kemer ilçesinin Beldibi mahallesi Hayıtlıgöl mevkii üzerinde yer alan kentin antik çağdaki ismi Lyrnessos’dur.

Yeri ve konumu daha önce bilinmeyen Lyrnas Antik Kenti ile ilgili ilk kez antik Roma döneminde kullanılan Stadiasmus Maris Magni isimli seyir defterinde bahsedilmiştir. Stadiasmus Maris Magni’de Lyrnas’ın Phaselis-Tenedos-Attaleia (Antalya) sahil şeridi üzerinde yer aldığı ve Attalei’dan 16.5 km. uzakta olduğu bilgisi verilmiştir.

Phaselis Antik Kenti yüzey araştırmaları sırasında Beldibi bölgesinin 3 km. kuzeydoğusunda kalan Hayıtlıgöl mevkii’de kuzeyden güneye doğru Göynük Deresinin oluşturduğu Beldibi-Göynük alüvyal ovası ile Kesme Deresinin oluşturduğu Kemer-Ağva alüvyal ovası arasında kalan bölgede yer alan kalıntıların Lyrnas Antik Kentine ait olduğu saptanmıştır.

Lyrnas Antik Kenti üzerinde yapılan araştırmalarda Helenistik ve Roma İmparatorluk Çağına ait yaklaşık 30-40 civarında yapı kalıntısı tespit edilmiştir. Büyük taş bloklardan inşa edilen yapıların büyük kısmı Göynük Ovası ve Kesme Deresinde meydana gelen toprak kayması nedeniyle yıkılmış ve kent kayaların altında kalmıştır. Lyrnas’ta bulunan bir yazıtta; Tenedos ile Phaselis arasındaki bir antlaşma yapıldığı ve anlaşma şartlarının yazıya geçirildiği tespit edilmiştir.

Heyelan nedeniyle toprak ve kayalık altında kalan Lyrnas Antik Kenti, Antalya Körfezine bakan manzarasıyla Beldibi Mağarası, Mnara Antik Kenti, Phaselis Antik Kenti ve Roma İmparatorluk Çağında Attelebussa adıyla bilinen günümüzdeki adıyla Sıçan Adası ile komşu durumdadır.

Adres:
Beldibi, Kemer/Antalya

Koordinatlar:
36.75385, 30.55709

Konum:

Fotoğraflar:

Lyrnas Antik Kenti
Lyrnas Antik Kenti
Lyrnas Antik Kenti
Lyrnas Antik Kenti
Lyrnas Antik Kenti
Lyrnas Antik Kenti
Lyrnas Antik Kenti
Lyrnas Antik Kenti
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top