Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kırk Merdiven, Antalya Kalesine bağlı Limanın önemi nedeniyle Mısır ile Attaleia (Antalya) arasındaki gelişen yoğun ticaret nedeniyle kenti işgal ve tahrip eden Venedikliler tarafından yaptırılmıştır. 44 taş basamaktan oluşan merdiven günümüzde Antalya Yat Limanı ile Kaleiçi arasında geçişi sağlayan önemli güzergahlardan bir tanesidir.

Antalya Yat Limanının yaklaşık orta noktasında bulunan basamaklar, Antalya Kalesi yerleşimin akropolü niteliğindeki kuzey bölümünün Liman tarafındaki sur duvarları boyunca uzanmaktadır. Kale’nin en üst noktasında Kaleiçi’ne girişi sağlayan ve Geç Osmanlı Dönemi’ne kadar varlığı bilinen anıtsal bir kapıdan bugün ne yazık ki kalıntı ve eser kalmamıştır.

Antalya’yı ziyaret eden Evliya Çelebi, bu kapıyı Büyük Liman Kapısı olarak tanımlamış ve kapının üstünde “Frenkpesend bir derviş” tasvir edildiğini aktarmıştır. Bu tasvir, günümüzde Antalya Arkeoloji Müzesi’nde korunan ve başının etrafında Yunanca Gabriel yazısı bulunan kanatlı bir melek figürünün resmedildiği Erken Bizans Dönemi kabartmasıdır.

Adres:
Selçuk, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88493, 30.70385

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Kırk Merdiven
Etiketler: , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top