Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Karaalioğlu Parkı, Antalya Valisi Haşim İşcan tarafından 14 Ağustos 1940 tarihinde kurulan Antalya’yı Güzelleştirme ve Tanıtma Cemiyeti’nin öncülüğünde yapılmıştır. Karaalioğlu Bahçesi mesire alanı üzerinde 2 Mart 1941 yılında modern park çalışmaları başlatılmış ve 3 yıl süren süren çalışmalar sonrasında Karaalioğlu Bahçesi, “İnönü Parkı” adıyla 29 Nisan 1943 tarihinde açılmıştır. Karaalioğlu Parkı, 54 farklı kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Karaalioğlu Park alanının bir kısmının mülkiyeti “Karaalioğlu” isimli bir şahısta, bir kısmı da İl Özel İdaresi’nin elinde bulunduğu için Park’ın kamulaştırılması sürecinde problemler çıkmıştır. Vali Haşim İşcan, parkın adına “Karaalioğlu” ismini vermek şartıyla bahçe sahibi ile kamulaştırma sorununu çözmüştür. Karaalioğlu Parkı, Antalya halkı tarafından özgün adı dışında; 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in lakabı olan “Karaoğlan” adıyla anılmaktadır.

140 bin m²’lik bir alana kurulan Karaalioğlu Parkı içerisinde, denize doğu-batı yönünde birbirine paralel üç cadde bulunmaktadır. Bu caddeler deniz kıyısında üç seyir terası ile sonlanmaktadır. 1970’li yılların sonlarında park içinde bazı özel heykel çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda ikinci seyir terasında Heykeltraş Mehmet Aksoy tarafından yapılan “İşçi ve Çocuğu” heykeli, üçüncü seyir terasında Kuzgun Acar tarafından yapılan “El” heykeli, ikinci ve üçüncü seyir terasları arasında Cahvar Göktaş tarafından yapılan “Don Kişot” heykelleri bulunmaktadır. 2010 yılında ise T.C. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Nazım Hikmet Kültür Vakfı’nın işbirliği ile Heykeltraş Mehmet Aksoy tarafından yapılan “Nazım Hikmet Hapiste” isimli heykelin açılışı gerçekleştirilmiştir.

Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı Söğütköy (Manay) mahallesi yakınlarında konumlanan Asar Tepe’de bulunan Roma İmparatorluk Çağına ait, Pers etkisiyle yapılan Aslan figürlü 2 adet lahit kapağı Karaalioğlu Parkı’nın Gazi Bulvarı girişinin sağ ve sol tarafına yerleştirilmiştir. Özgün yerlerinde olmamalarına rağmen, yıllardır bulundukları yerde Parkın bekçileriymiş gibi durmaları nedeniyle Antalya halkı tarafından kentin simgeleri olarak benimsenmiştir.

Adres:
Haşimişcan, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.87956, 30.70614

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Karaalioğlu Parkı
Karaalioğlu Parkı
Karaalioğlu Parkı
Karaalioğlu Parkı
Karaalioğlu Parkı
Karaalioğlu Parkı
Karaalioğlu Parkı
Karaalioğlu Parkı
Karaalioğlu Parkı
Karaalioğlu Parkı
Karaalioğlu Parkı
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top