Antalya ili Konyaaltı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kapuz Boğazı, Güver Kanyonu çıkışında vadi girişini oluşturan boğaz bölümüdür. Kapuz Kanyonu içinden Karaman Çayı, Güver Çayı ve Gürkavak Çayı geçmektedir. Bu akarsuların geçtiği noktalarda benzersiz bir manzara oluşmaktadır. Kapuz Boğazından başlayarak Güver Kanyonunu içine alan Kanyon hattı 5 km., derinliği ise 100 m.’dir.

Suyun traverten araziyi aşındırması sonucunda Kanyonun yaklaşık 1 milyon yılda oluştuğu tahmin edilmektedir. Rengârenk çiçekleri, yemyeşil ağaçları, balıkları, yengeçleri ve kuşlarıyla bir masal diyarını andıran kanyon, bu yönüyle ziyaretçilerine huzur verir. Kapuz ve Güver Kanyonları, Romalılar tarafından Avrupa’ya götürülen ve saf ırk olarak yalnızca ülkemizde bulunan Alageyiklere de ev sahipliği yapmaktadır.

T.C. Devlet Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü tarafından Karaman Çayı’nda taşkın önleme amaçlı olarak Kapuz Kanyonu içerisine düşük kotlu bent inşa etmiştir. DSİ benti nedeniyle Kapuz Boğazında 3-4 m.’lik göl alanı oluşmuştur. DSİ benti aynı zamanda küçük bir su dağıtım regülatörü ile sulama amaçlı inşa edilmiş olup tüm Aşağı Karaman Köyü sahasının tarımsal sulaması için işlev görmektedir.

Adres:
Aşağıkaraman, Konyaaltı/Antalya

Koordinatlar:
36.93403, 30.57381

Konum:

Fotoğraflar:

Kapuz Boğazı
Kapuz Boğazı
Kapuz Boğazı
Kapuz Boğazı
Kapuz Boğazı

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top