Antalya ili Serik ilçesi sınırları içerisinde bulunan İtalyan Değirmeni, 1902-1910 yılları arasında Serik ilçesine bağlı Çandır Köyüne gelen İtalyan Elektrik Mühendisi ve Arkeolog Andrea Castellanio’nun tarihi eser kaçakçılığı için yaptırmış olduğu değirmendir. Yöre halkı tarafından İtalyan Değirmeni adıyla bilinen değirmenin yapılış hikayesi bölgedeki tarihi eserlerin yurtdışına kaçırılması olayı nedeniyle oldukça ilgi çekicidir.

1902 yılında Antalya’nın Serik ilçesi Çandır Köyüne gelen İtalyan Elektrik Mühendisi ve Arkeolog Andrea Castellanio bölgede Roma İmparatorluk Çağından kalan tarihi eserlerin olduğunu görür. Yöredeki halkın ve çiftçilerin bu eserlere karşı ilgi göstermediklerini fark eden Andrea Castellanio, eserleri yurtdışına götürmek amacıyla köye bir değirmen kurar ve değirmenci kılığına girerek değirmenci olur. Köye yerleşen Castellanio, İtalya’dan avcı köpeklerini getirmiş ve av yaparmış gibi hiç dikkat çekmeden kolay bir şekilde çevre araştırmasını yapmıştır.

Bölgenin ormanlık olmasından dolayı yola sahip olmayan köye yol yaptıran Andrea Castellanio köy halkını kandırmıştır. Köydeki insanlar hayvancılık yapmaları nedeniyle yayla kültürü ile yaşadıkları için yazın yaylaya göç eder ve köyde bir tek yaşlılar kalır. Andrea Castellanio köyde kalan halka para vererek onları gece bekçisi olarak tutar. Castellanio, köy halkının yokluğundan faydalanarak bütün tarihi eserleri limana kadar çıkartır ve İtalya’nın Bali şehrine götürür. Serik’ten kaçırılan eserlerin birçoğu günümüzde halen İtalya’nın Bali şehrinde sergilenmektedir.

Andrea Castellanio, dikkat çekmeden zamanla işini bitirir ve köyden birisine değirmeni bırakarak köyden ayrılır. Değirmen 1956 yıllında yıkılır ve köylüler tarafından tekrar yapılır. Köye 1970’li yıllarda makine ve elektriğin gelmesiyle birlikte tamamen kullanılmaz hale gelen değirmen yıkılır. Değirmen kalıntıları arasında kalan 75 m. boyunda ki değirmenin su borusu 2018 yılında çalınmıştır.

Adres:
Bilginler, Serik/Antalya

Koordinatlar:
37.02804, 31.08081

Konum:

Fotoğraflar:

İtalyan Değirmeni
İtalyan Değirmeni
İtalyan Değirmeni
İtalyan Değirmeni
İtalyan Değirmeni

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top