Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Hıdırlık Kulesi, Hadrianus Kapısı’yla birlikte Roma İmparatorluk Çağından günümüze Antalya’da büyük oranda sağlam kalmış ve özgün olarak ulaşmış iki yapıdan bir tanesidir. İ.S. 1. yüzyılda inşa edilen Hıdırlık Kulesi, adını günümüzde çevresindeki yeşil alanda kutlanmaya devam edilen Hıdırellez şenlikleri ile bağlantılı olarak Antalya’nın Türk topraklarına dahil olması sonucunda almıştır.

Hıdırlık Kulesi, özgün hali ile kent surlarının dışında anıtsal bir mezar binası olarak inşa edilmiştir. Kent nüfusunun Erken Bizans Dönemi’ndeki göçlerle artması, sur duvarlarının kentin bu bölümünde genişletilmesini ve Hıdırlık Kulesi’nin kent surlarına bağlı bir savunma kulesine dönüşmesini beraberinde getirmiştir.

Üst katı okçu ve mancınık alanı olarak düzenlenen, alt katı da şapel olarak kullanılan Hıdırlık Kulesi’nin bu işlevi 19. yüzyıla kadar sürmüştür. 1950’li yıllara kadar T.C. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin malzeme deposu olarak kullanılan Kule, günümüzde sınırlı sürelerde düzenlenen kültürel ve sanatsal etkinliklerde ziyarete açılmaktadır.

Adres:
Kılınçarslan, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.881168, 30.703610

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Hıdırlık Kulesi
Etiketler: , , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top