Antalya ili Kaş ilçesi sınırları içerisinde bulunan Helenistik Mabet, Antiphellos Antik Kentinin batısında günümüzde Kaş ilçesi merkezinde M.S. 1-2. yüzyılda Helenistik Dönemde inşa edilmiş bir Tapınak yapısıdır. Tapınak, Antiphellos Antik Kentinden günümüze ulaşan tek dini mimari örneğidir.

Helenistik Mabet üzerinde gerçekleştirilen kurtarma kazıları sonucunda yapının M.S. 1-2. yüzyılda Tapınak olarak inşa edildiği 5. yüzyılda Mezarlık, 6.-7. yüzyılda ise Konut olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Alt kısımları en fazla 8 sıra yükseklikte korunmuş olup, düzgün kesme taşlardan inşa edilmiştir.

Yapı blokları hafif şişkin olup kenarları düzleştirilmiştir. Doğu tarafta oldukça belirgin olan dikey bir çizgi vardır. Blokların birbiri üzerine binmediği yerlerde duvarın daha geç dönemde genişletildiği ya da yenilendiği anlaşılmaktadır. Tek bir odadan oluşan Tapınağın hangi Tanrıya adandığı bilinmemektedir. Helenistik Mabet üzerinde, 2012 yılında Antalya Arkeoloji Müzesi tarafından yürütülen kurtarma kazılarında Doğu Roma (Bizans) katmanında 3 çocuk, başka bir mezarda bir olmak üzere toplam 4 çocuk iskeleti ile çocuklardan birinin boynunda asılı halde bir de madalyon gün ışığına çıkartılmıştır.

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top