Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Güzelyalı Kalesi, Oymapınar Barajı ve HES sahası yakınlarında Güzelyalı Mahallesi biladankol mevkii üzerinde ayakta kalmış bir Kale yapısıdır. Güzelyalı Kalesi adıyla anılan yapı grubunda kullanılan yapı taşları Kalelibelen Antik Kenti ile benzerlik göstermektedir. Yoğun makilik alanda ulaşımın zor olduğu Güzelyalı Kalesi, Oymapınar yönüne bakan duvarı dışında tamamen yıkık durumdadır.

Güzelyalı Kalesi’nin Roma İmparatorluk Çağında Melas Vadisi ve Manavgat (Melas) Nehri’nin kontrolünü sağlamak amacıyla inşa edildiği düşünülmektedir. Güzelyalı Kalesi, Oymapınar havzasında 60.085,61 m² bir alanı kapsamaktadır. Kalıntılarla ilgili günümüzde arkeolojik çalışma yapılmamıştır.

Adres:
Oymapınar, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.87638, 31.51943

Ziyaret Tarihi:
11 Ağustos 2019

Konum Hakkında:
Bu paylaşımda tanıtımı yapılan; ilgili Kültür Varlığı ve Tarihi Eserin yerinde korunması, tahrip ve zarar görmemesi adına gerçek koordinat bilgisi paylaşılmamıştır.

Not:
Güzelyalı Kalesi, 2021 yılında Manavgat’ın Oymapınar (Homa) Mahallesinde etkili olan Orman Yangınında zarar görmüş ve antik kalıntıların dahil olduğu orman sahası ne yazık ki yanmıştır. Yazıda yer alan fotoğraflar 2019 yılında çekilmiştir.

Harita:

Fotoğraflar:

Güzelyalı Kalesi
Güzelyalı Kalesi
Güzelyalı Kalesi
Güzelyalı Kalesi
Güzelyalı Kalesi

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top