Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Güzeloba Kaya Sığınakları, Güzeloba Mahallesi’nin 3-4 km. doğusunda Kemerağzı Yolu üzerinde denize yakın bir konumda konumlanmaktadır. Aksu Çayı’na çok yakın olmasından dolayı bölge Aksu Vadisi olarak isimlendirilmiştir.

Kaya sığınakları Lara Plajı’nın kuzeyindeki alüvyal kıyı düzlüğünden itibaren yükselen traverten basamağının üst kısımlarında yan yana sıralanmışlardır. Olasılıkla traverten oluşumu sırasında meydana gelen bu oluşumların en büyüğü Direkli sığınağıdır. Sığınakların Prehistorik dönemde iskan edildiği ve sığınakların iskan edildiği dönemde iskancıların Aksu Çayı’nın getirdiği çakmaktaşlarını hammadde olarak kullandıkları düşünülmektedir.

Isparta yakınlarındaki Akdağ ve Davraz dağından doğan Aksu Çayı; Toroslar’dan çıkan küçük derelerle beslenerek Antalya Kenti’nin doğusunda Lara Plajı yakınından oldukça hızlı akışlı bir çay olarak Akdeniz’e dökülmektedir. Yaz ve kış dönemlerinde kurumadığından çevrede yerleşenlerin gerektiğindeki su ihtiyaçlarını karşılamış olmalıdır. Antik Pamfilya Ovası’nın önemli akarsu kaynaklarından olan Aksu Çayı antik çağda Kestros adıyla anılmıştır.

Adres:
Güzeloba, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.86902, 30.83396

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Güzeloba Kaya Sığınakları
Güzeloba Kaya Sığınakları
Güzeloba Kaya Sığınakları
Güzeloba Kaya Sığınakları
Güzeloba Kaya Sığınakları
Güzeloba Kaya Sığınakları
Güzeloba Kaya Sığınakları

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top