Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Gizli Cennet Şelalesi, 2002 yılında bir girişimci tarafından kiralanan Halitağalar orman arazisi üzerine dinlenme tesisi bünyesinde düzenlenerek turizme kazandırılan 4 katlı doğal bir Şelaledir. Günümüzde Gizli Cennet adıyla bilinen Şelale, yöre halkı tarafından Değirmendere adıyla bilinmektedir. Bölge halkı, gruplar ve Turistler tarafından yoğun olarak ziyaret edilen Gizli Cennet Şelalesini tesis hizmetleri dışında gezmek ücretsizdir.

Gizli Cennet Şelalesi yaklaşık 4 katlıdır. İrili ufaklı 4 şelale ve bunların kayalarda oluşturduğu doğal havuzlardan oluşmuştur. Yeşillikler içindeki şelaleler huzur verici sesleri, havuzlar ise turkuaz renkli suları ile ziyaret edenleri farklı boyutlara taşımaktadır. Tüm bölümlerine tahta merdivenlerle çıkılıp seyir teraslarından seyredilmektedir. 2. katta bulunan şelalenin altında bir mağara vardır.

Değirmendere üzerinde bulunan Osmanlı Devleti dönemine ait su değirmenlerinden dolayı bu bölgeye Değirmendere adı verilmiştir. Gizli Cennet Şelalesi karşısında yıkılmış Değirmen kalıntısını ve günümüze kadar gelen kalıntılar içinde eski birkaç değirmentaşını dere boyunca görmek mümkündür.

Adres:
Halitağalar, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
36.75394, 31.68834

Konum:

Fotoğraflar:

Gizli Cennet Şelalesi
Gizli Cennet Şelalesi
Gizli Cennet Şelalesi
Gizli Cennet Şelalesi
Gizli Cennet Şelalesi
Gizli Cennet Şelalesi

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top