Antalya ili Aksu ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ellez Camii, 1800 yılında Osmanlı Devleti Döneminde yaptırılmış tarihi bir Camiidir. Osmanlı Devleti Döneminde Ellez adıyla kurulan Topallı Mahallesi’nin eski adını alan tarihi Camii günümüzde Topallı Mezarlığı içerisinde konumlanmaktadır. Kitâbesi günümüze kadar ulaşan Ellez Camii, 2008 yılına kadar ibadethane olarak hizmet vermiş olup yeni Camii’nin yapılmasıyla birlikte kaderine terk edilmiştir. Ellez Camii’nin bulunduğu arazi üzerinde Osmanlı Dönemine ait tarihi bir mezarlık bulunmaktadır.

1800 yılında Osmanlı Devleti Döneminde yaptırılan tarihi Camii’nin yapımında aynı bölgede bulunan ve ibadethane olarak kullanılan 12-13 m. uzunluğunda, 6-7 m. enindeki Tarihi Medrese’nin yapı taşları kullanılmıştır. Minaresi bulunmayan Camii kare planlı olup üçgen çatı mimari formunda inşa edilmiştir. Osmanlıca kitâbesi günümüze kadar ulaşan Camii’nin girişinde kapının her iki yönünde bulunan Roma Dönemini tasvir eden çelenk süslemeleri bulunmaktadır. Kitâbeden sonra Camii’de bulunan ikinci yazıt, İmamın hutbe okuduğu minberin üst kısmında bulunmaktadır. Üzeri yazılı taşın yarısı günümüzde kırık durumdadır.

1954 yılında tadilat gören Ellez Camii’nin çatısı yükseltilmiş, çatı onarımı sırasında tahta direklerin altına beton dökülmüş ve yüksekliği ayarlanmıştır. Camii duvarının üzerine ekleme yapılmıştır. Yapımında ve onarımında ağırlıklı olarak ahşap malzeme ve kerpiç kullanılan Camii, yıllara meydan okumaktadır. Kurşunlu Şelalesine 3 km. uzaklıkta Topallı Mahallesi Mezarlığı içerisinde bulunan Ellez Camii, 2008 yılına kadar kullanılmış olup yeni Camii’nin ibadete açılması sonucunda kaderine terk edilmiştir.

Adres:
Topallı, Aksu/Antalya

Koordinatlar:
36.879362, 30.859383

Ziyaret Tarihi:
30 Ekim 2021

Harita:

Fotoğraflar:

Ellez Camii
Ellez Camii
Ellez Camii
Ellez Camii
Ellez Camii
Ellez Camii
Ellez Camii
Ellez Camii
Ellez Camii
Ellez Camii

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top