Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan Deli Sarnıç, Bozburun Dağı eteklerinde adını bulunduğu coğrafyadan alan kayaç oluşumlarıdır. Roma İmparatorluk Çağında doğal ortamda su sarnıcı işlevinde kullanılan Deli Sarnıç, Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları dışında kalan Konglomera oluşumlarının en güzel örneğidir. Deli Sarnıç, bölgeyi gezen Turistler tarafından küçük Kapadokya olarak adlandırılmıştır.

Köprülü Kanyon Milli Parkı’ndan geçen St. Paul Yolu güzergâhı üzerinde bulunan; Torosların Peribacaları, Adam Kayalar, Avatar Diyarı ve Antalya’nın Kapadokyası gibi benzetmeler yapılan 65+ milyon yaşındaki Konglomera kayalarından oluşan Deli Sarnıç ve çevresi yürüyüş grupları tarafından ziyaret edilen ve tercih edilen bölgelerden bir tanesidir.

Konglomera (Güllü Mermer): Kum ve çakılların basınçla birleşmesi ve zamanla sertleşmesi sonucu oluşan kütlelerdir. Konglomera, çapı 2 mm’den daha büyük kayaç türüdür. Granüller, çakıl taşları ve kayaçlar gibi, alt-köşeli çakıl boyutlarındaki yuvarlatılmış önemli bir fraksiyondan oluşan kaba taneli bir kırıntılı tortul kayaçtır. Çakılların konsolidasyonu ve sıvılaşması ile konglomeralar oluşur.

Adres:
Ballıbucak, Manavgat/Antalya

Koordinatlar:
37.28342, 31.14197

Konum:

Fotoğraflar:

Deli Sarnıç
Deli Sarnıç
Deli Sarnıç
Deli Sarnıç

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top