Antalya ili Aksu ilçesi sınırları içerisinde bulunan Antik Su Kanalı, M.S. 2. yüzyılda Düden Çayı’nın suyunu Magydos Antik Kentine taşımak amacıyla Roma Döneminde açılmış su yönlendirme kanallarıdır. Antalya Havalimanı arkasında, Güzelyurt Mahallesinden geçen ana su kanalı Saksağanlı mevkii ile Hacıaliler Mahallesi yönünde kollara ayrılmaktadır. Düden Çayından beslenen kanalın bir bölümü 1998 yılında Antalya Havalimanı için yapılan pistin altında kalmış olup kanalın suyu kesilmiştir. Antik Su Kanalı, günümüzde yöre halkı tarafından tarımsal faaliyetlerde halen kullanılmaktadır.

Antik Dönemde “Kataraktes” adıyla anılan, Antik Pamfilya’nın Aksu (Kestros), Köprüçay (Eurymedon) ve Manavgat (Melas) Çayı ile birlikte en önemli dört akarsu kaynağından birisi olan Düden Çayının suyu, M.S. 2. yüzyılda günümüzde Karpuzkaldıran adıyla bilinen Magydos Antik Kentine taşınmak istenmiştir. Roma Döneminde M.S. 2. yüzyılda açılan su kanallarına ait ilk izler günümüzde Aksu ilçesinin Cihadiye Mahallesinde görülebilmektedir. Antalya Havalimanı arkasında, İncikpınar Mahallesinden geçen su kanalı Saksağanlı mevkii ile Hacıaliler Mahallesi yönünde kollara ayrılmaktadır.

Düden Çayı’ndan beslenen kanalın bir bölümü 1998 yılında Antalya Havalimanı için yapılan pistin altında kalmış olup kanalın suyu kesilmiştir. Antik Su Kanalı, günümüzde yöre halkı tarafından tarımsal faaliyetlerde halen kullanılmaktadır. Aynı seviyede normal sirkülasyonun sağlanabilmesi için kanalın derinliği bazı bölümlerde 4-4.5 m. derinliğe ve 2 m. genişliğe ulaşmaktadır. Bazı bölümleri toprak üstünde 2-2.5 m. yüksekliğinde açılmış olan su kanalından tarım faaliyetleri dışında yedi adet su değirmeninin çalıştırılmasında da faydalanılmıştır.

1996 yılında su kanalı üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarda kanalın bazı bölümlerinde, kanal üstünün düzgün kesilmiş Konglomera bloklar ile kapalı olduğu gözlemlenmiştir. Suyun yönlendirilmesinde ark stilinde kullanılan Konglomera bloklar günümüzde yoğun bitki örtüsü altında kalmış olup görülememektedir.

Adres:
Güzelyurt, Aksu/Antalya

Koordinatlar:
36.91912, 30.82789

Ziyaret Tarihi:
29 Mayıs 2022

Kaynaklar:
Cihadiye Antik Su Kanalı ile ilgili bilgiler Antalya Kültür Envanteri kitabından alınmıştır.

Harita:

Fotoğraflar:

Cihadiye Antik Su Kanalı

Antik Su Kanalının Mandırlar Mahallesinden geçen bir bölümü.

Cihadiye Antik Su Kanalı
Cihadiye Antik Su Kanalı
Cihadiye Antik Su Kanalı

Antik Su Kanalının haritası ve Konglomera ile yapılmış su sistemi.

Cihadiye Antik Su Kanalı

Antik Su Kanalının Altıntaş Mahallesinden geçen bir bölümü.

Cihadiye Antik Su Kanalı
Cihadiye Antik Su Kanalı
Cihadiye Antik Su Kanalı

Düden Çayı.

Cihadiye Antik Su Kanalı

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top