Antalya ili Konyaaltı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Hisarçandır Kalesi, Konyaaltı ilçesine bağlı Hisarçandır mahallesinden geçen Çandır Çayı yakınlarında Asar Tepe üzerinde konumlanan Orta Çağ Kalesidir. Hisarçandır Kalesinin Geç Roma Döneminde yapıldığı ve Bizans Dönemine kadar kullanıldığı tahmin edilmektedir. Kale’nin yapım tarihi hakkında bir bilgi bulunmamaktadır.

Hisarçandır Kalesine en yakın yerleşim, Typallia Antik Kenti’dir. Typallia, Kitanaura’dan başlayan ve Kosara üzerinden Trebenna’ya doğru devam eden Antik Roma Yolu üzerinde konumlanmaktadır. M.Ö. 500 – M.S. 300. yüzyılları arasında üç dönem (Helen Öncesi, Helen ve Roma) varlığını sürdüren iki Pisidya şehri Trebenna, Onobara ve Termessos ile siyasi birlik oluşturan kent, bir garnizon yerleşkesidir.

Konyaaltı ilçesine bağlı olan Hisarçandır mahallesi adını Hisarçandır Kalesi’nden almıştır. Yarbaşçandır ile isim farklılığı oluşturması adına Çandır isminin yanında Kale’den dolayı Hisar adı eklenmiştir. Hisarçandır Kalesi aynı zamanda Likya Yolu üzerinde bulunmaktadır.

Adres:
Hisarçandır, Konyaaltı/Antalya

Koordinatlar:
36.77783, 30.44743

Konum:

Fotoğraflar:

Hisarçandır Kalesi
Hisarçandır Kalesi
Hisarçandır Kalesi
Hisarçandır Kalesi
Hisarçandır Kalesi
Hisarçandır Kalesi
Hisarçandır Kalesi

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top