Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ariassos Antik Kenti’nin batı yamacında Roma Döneminde yapılmış, günümüzde Akkoç Mahallesi yolunu keserek inen Antik Yol güzergahıdır. Bu yol güzergahı Termessos’tan Ariassos’un batı kapısına gelen yoldur. Yolun kente giriş bölümüne ve yolun sonundaki girişine ait hiçbir kalıntı tespit edilememiştir. Antik Yol günümüzde yörede bulunan çobanlar tarafından yaya yolu olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Antik Yol batı yamaçtan belirli bir eğimi sağlayabilmek için zig zaglar yaparak tırmanmakta olup zig zaglar arasındaki eğim ortalama %19’dur. Bu eğim yaya ve hayvan ulaşımı için kabul edilen maksimum eğim olmalıdır. Tırmanmaya başladıktan sonra yolun her bölümünde aynı orandaki eğimin tutturulması, yol yapımında belirli bir eğim hesaplamasının yapıldığını göstermektedir. Antik Yolun üzerinde adak adamak için açılmış kaya nişleri bulunmaktadır.

Antik Yol, yaklaşık 2.5 cm genişliğinde düzgün döşenmiş iri blok taşlardan yapılmıştır. Yolun istinat duvarı ve kurp yerleri yine iri bloklarla kuru duvar tekniğinde yapılmıştır. Yolda araba tekerleği izi olmayışı yolun eğim fazlalığından, sadece yaya yolu olarak kullanıldığını işaret etmektedir. Ariassos’ta yapılan yüzey araştırmalarında kentin yakınlarında doğudan gelen yolun kalıntısına ulaşılamamıştır.

Ziyaret Tarihi:
5 Şubat 2021

Adres:
Akkoç, Döşemealtı/Antalya

Koordinatlar:
37.176, 30.46761

Konum:

Rota:

Fotoğraflar:

Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Ariassos Antik Yolu
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top