Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Anydros-Eudokias Nekropolü, M.S. 1. ve 5. yüzyıllar arasında Döşemealtı ilçesinde kurulan Anydros-Eudokias Antik Kenti’ne ait Nekropol alanıdır. Anydros-Eudokias Nekropolü, Antalya Müzesi’nin yapmış olduğu araştırma ve kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkartılmış ve 495.56 m²’lik Nekropol arazisi I. derece Arkeolojik sit alanı olarak tescillenerek koruma altına alınmıştır.

Selçuklu Çağı’nda I. Izzeddin Keykâvus tarafından yaptırılan Evdir Han Kervansarayı ve çevresinde yapılan araştırmalar sonucunda Anydros-Eudokias Nekropolü’nün günümüzde Evdir Hanı ve güneyinde Kuruçay’ın çevresinde kurulduğu tespit edilmiştir. Yapılan araştırma ve kazı çalışmaları sonucunda mezarların İ.S. 3. yüzyılda yapıldığı tespit edilmiştir.

Anydros-Eudokias Nekropolü’nde yapılan araştırma ve kazı çalışmaları sonucunda Geç Roma Dönemine ait bronz madalya, taban mozaiği parçası, bronz terazi kefesi, sunu için bırakılan büyük baş hayvanlara ait çene ve ayak kemikleri ve dişlerle karşılaşılmıştır. Mezar içerisinde kiremit rengi kaba hamurlu keramik parçaları, günlük kullanım kap ve profilli pişmiş toprak plaka ve çatı kiremiti kırıkları, irili ufaklı traverten moloz taşlar, kafatası, iskelet ve kireç harç kalıntıları bulunmuştur.

Ziyaret Tarihi:
21 Ocak 2021

Adres:
Düzlerçamı, Döşemealtı/Antalya

Koordinatlar:
36.98498, 30.58135

Konum:

Fotoğraflar:

Anydros-Eudokias Nekropolü
Anydros-Eudokias Nekropolü
Anydros-Eudokias Nekropolü
Anydros-Eudokias Nekropolü
Anydros-Eudokias Nekropolü
Etiketler: , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top