Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Antalya Saat Kulesi, Osmanlı Devleti Döneminde 1901 yılında Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından II. Abdülhamid adına yaptırılmıştır. Antalya Kalesini koruyan dış surlar üzerinde bulunan kule kare gövdelidir. Saat Kulesi kalın beşgen bir burç üzerinde daha küçük kare planlı olarak yükselmekte ve soğan başı şeklinde alemli bir kubbe ile örtülüdür.

Kule’nin dört tarafında da birer saat ve tepesinde bir çan bulunmaktadır. Yerden yüksekliği 14 m. olan Saat Kulesi’nin surlar üzerinden yüksekliği ise 8 m.’dir. Bilecik’te bulunan Saat Kulesi gibi bu kulenin de saatleri elektronik saatlerle değiştirilmiştir. Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar) ve Yivli Minare’den sonra Saat Kulesi, Antalya’nın tarihi simge yapılarından bir tanesidir. Antalya Kültür Envanteri’ne göre 1930’lardan sonra yapılan bir onarımda Saat Kulesinin kubbesi kaldırılmış ve çatının dört tarafına  beşerli dendaneler ilave edilmiştir. Saat Kulesi’nin asıl mimarisinde bulunan kubbesi 2022 yılında başlatılan restorasyon çalışması ile yeniden düzenlenerek kuleye eklenmiştir.

Antalya’nın Kale Kapısı mevkiinde bulunan Saat Kulesi, yapıldığı yıldan ibaren diğer şehirlerde (İzmir-Konak, Saat Kulesi) olduğu gibi şehrin buluşma noktası olarak kullanılmıştır. Günümüzde de bu durum sürdürmektedir.

Adres:
Tuzcular, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88688, 30.70578

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Antalya Saat Kulesi
Antalya Saat Kulesi
Antalya Saat Kulesi
Etiketler: , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top