Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Antalya Kalesi Surları, yaşam alanı olarak kullanılan kentin güçlü bir savunma sistemine sahip olması gerekliliğinin sürdüğü 19. yüzyıl sonlarına kadar önemini korumuştur. Kent, etrafını çevreleyen sur duvarları yanında kuzeyde Yivli Minare Külliyesini içine alan bir iç sur duvarına ve kenti ikiye bölen bir orta sur duvarına sahiptir.

Antalya’nın kurulduğu Helenistik Dönem’deki sur sisteminden günümüzde sadece Yat Limanında bazı kısa kesitler izlemek mümkündür. Günümüzde izlenen burçlar ve beden duvarlarının büyük bölümü Roma İmparatorluk Çağına kadar uzansa da surların, Bizans İmparatorluğu dönemi ile birlikte belirgin bir onarım ve yenileme süreci geçirdiği saptanabilmektedir. Özellikle İ.S. 7. yüzyılda başlayan Arap ve Pers akınlarına dayanan sur duvarlarına sahip olan Antalya, İ.S. 10. yüzyılda bir dış duvar ve hendek ile daha da güçlendirilen savunma sistemi sayesinde bölgenin en önemli ve güvenli kenti haline gelmiştir.

Sur duvarlarının ve bazı kulelerin Selçuklu Çağı döneminde kapsamlı bir onarım geçirdikleri anlaşılmaktadır. Bu dönemde özellikle kentin kuzeyinde yer alan iç sur duvarları onarılmış ve kentin Selçuklular tarafından fethini yansıtan kitâbelerle donatılmıştır. Osmanlı Devleti Dönemi’nin en önemli savunma sistemlerinden biri olan ve Evliya Çelebi’nin 80 kuleli olarak andığı Kale surlarının 20. yüzyıl başlarına kadar sağlam ve ayakta olduğu anlaşılmaktadır. Kaleiçi’nin rüzgar almadığından yakınan Antalya halkının isteği üzerine tarihi surlar, 1914-1930 yıllar arasında dönemin Antalya Belediye Başkanı Hüsnü Karakaş tarafından yıktırılmıştır.

Adres:
Selçuk, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88379, 30.70303

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Antalya Kalesi Surları
Antalya Kalesi Surları
Antalya Kalesi Surları
Antalya Kalesi Surları
Antalya Kalesi Surları

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top