Antalya ili Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Antalya Limanı, Antalya Kalesi’nde Attaleia (Antalya) Antik Kenti’nin kuruluşundan önce Korykos adı ile bilinen bir korsan limanı bulunduğu bilinmektedir. “Kaya Kovuğu” anlamında gelen Korykos, falezlerin hem doğal yapısı hem de sığınma limanı oluşu bakımından önem taşımaktadır. Liman ve gerisinde gelişen Antik Attaleia (Antalya) Kenti M.Ö. 2. yüzyıldan günümüze kadar kesintisiz yerleşim alanı olmuş ve günümüze kadar yaşamıştır.

Antik Çağda ticari ilişkilerde Antalya için Mısır başta olmak üzere diğer uygarlıklar ile önemli bir ticaret ağı üzerinde yer alan Antalya Limanı bir dönem Türkiye’nin güney kıyısında Mersin’den sonra gemilerin yanaşabileceği ikinci liman konumundayken günümüzde ise bu limandan sadece yatlar yararlanmaktadır. Antalya’nın batısına yapılan Endüstri Limanı’nın çalışmaya başlaması ile eski limanın adı “Yat Limanı” olarak değiştirilmiştir.

Liman, Antalya şehrinin tam önünde 100 tekne bağlama kapasitesine sahiptir. Liman içinde derinlik 6-7 metredir. Girişin sancağında kalan kısım sığdır ve küçük tekneler bağlanmaktadır. Marinayı T.C. Antalya Büyükşehir Belediyesi işletmektedir.

Adres:
Selçuk, Muratpaşa/Antalya

Koordinatlar:
36.88488, 30.70135

Konum:

Muratpaşa’da Görülmesi Gereken Kültür Varlıkları Haritası:

Fotoğraflar:

Antalya Kalesi Limanı
Antalya Kalesi Limanı
Antalya Kalesi Limanı
Antalya Kalesi Limanı
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top