Antalya ili Aksu ilçesi sınırları içerisinde bulunan Çeşitliören, Roma Döneminde Perge-Magydos Antik Kentleri arasında kalan 21.727,80 m² düz bir arazi üzerine, kireç taşından düzgün olarak kesilmiş bloklarla inşa edilen bir anıtsal yapı çevresinde kurulmuş diğer yapılardan meydana gelen bir yerleşim yeridir. Çeşitliören Mevkii olarak bilinen antik yerleşim yerinin mevcut yapı kalıntılarından Roma Döneminde kurulduğu ve Erken Bizans Dönemine (M.S. 5-6. yüzyıl) kadar kullanıldığı düşünülmektedir. Kalıntılar düzgün bir işçilik göstermektedir.

1991 yılında Aksu ilçesinde gerçekleştirilen yüzey araştırmaları sonucunda tespit edilen yerleşim, üzerinde bulundurduğu blok taşlar ve niteliği belli olmayan yapılardan dolayı “Çeşitliören” adıyla adlandırılmıştır. Roma Döneminde 21.727,80 m² alanda kurulmuş yerleşim alanı 1991 yılında I. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek korumaya alınmış olup arazi çevresi imara kapatılmıştır. Perge-Magydos Yol hattı üzerinde bulunan yerleşimin hangi kente bağlı olduğu bilinmemektedir.

Günümüze ulaşmayan yapılara ait çevredeki blok taşlar, düzgün bir işçilikle yapılmış olup taşların 1999 yılında Aksu’da tespit edilen Karaçallı ve İnönü Tepelerinde bulunan antik taş ocaklarından getirildiği düşünülmektedir. Çeşitliören yerleşiminde ayakta kalmış en önemli yapı niteliği henüz bilinmeyen anıtsal yapıya ait kapı kalıntısıdır. Makilik alanda kalan kapıya ait kalıntılar iyi korunmuş durumdadır. Roma Döneminde kireç taşından düzgün olarak kesilmiş bloklarla inşa edilen anıtsal yapının işlevi hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Kazı çalışması yapılmayan bölgede yazıt bulunmaması ve kalıntıların çevreye yayılmış olmasından dolayı yerleşimin planı ve rölövesi çizilememiştir.

Adres:
Altıntaş, Aksu/Antalya

Koordinatlar:
36.89997, 30.83047

Ziyaret Tarihi:
29 Mayıs 2022

Konum Hakkında:
Bu paylaşımda tanıtımı yapılan; ilgili Kültür Varlığı ve Tarihi Eserin yerinde korunması, tahrip ve zarar görmemesi adına gerçek koordinat bilgisi paylaşılmamıştır.

Kaynaklar:
Çeşitliören ile ilgili bilgiler Antalya Kültür Envanteri kitabından alınmıştır.

Harita:

Fotoğraflar:

Çeşitliören

Altıntaş Mahallesinden geçen yolun kenarında bulunan bloklar.

Çeşitliören

Çeşitliören Mevkii üzerinde bulunan bloklar.

Çeşitliören
Çeşitliören
Çeşitliören

Anıtsal yapıya ait kapı kalıntısı.

Çeşitliören

Anıtsal yapı çevresinde bulunan yapılara ait blok kalıntıları.

Çeşitliören
Çeşitliören
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yazar: Orhan Deniz KAPLAN

Antalya Kültür Mirası Projesi | info@denizkaplan.net

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top